"Червеният" бияч пак смаза Левски - 3:1 и рекорд за ЦСКА навръх "синия" юбилей

30984

Безпрецедентна четвърта победа на ЦСКА над Левски в рамките на един сезон! И то навръх 100-годишния юбилей на "сините". ЦСКА спечели с 3:1 напечено дерби, изиграно пред около 12 000 на "Васил Левски". Левски този път поне вкара гол в дербито и прекъснаха суха серия, възлизаща на почти 9 часа футбол. ЦСКА се бетонира на третото място с 64 т. и е с цели 11 пред вечния си съперник, който заема петото място.

Началото на "Васил Левски" разочарова тези, които предвещаваха жалка гледка по трибуните. Вместо очакваните шепа хора, стадионът отново бе врящ котел, разбира се основно в секторите Г и Б. Ултрасите направиха страхотни хореографии и атмосферата бе като за мач. Най-големият български мач.

За съжаление на терена също картинката бе позната. Качественият футбол отстъпи на борбата и техническия брак. Първите минути бяха по-силни за Левски. Териториалното предимство на "сините" така и не се претвори в някакво по-сериозно голово положение. Прът в колелата на "сините" сложи.. агитката на ЦСКА. Пълният сектор Г хвърли на терена стотици балони от хореографията си и Ивайло Стоянов прекрати срещата, като по този начин спря началния домакински устем.

ЦСКА традиционно при Стойчо Младенов разчиташе на пределна концентрация и мотивация и малко футбол. Емил Гъргоров изпълни слабо пряк свободен удар от отлична позиция в 7-ата минута.

Фо-Поре бе слаб отляво, в центъра Тодор Янчев се затрудняваше с 5 метра, а напред Омар Косоко демонстрира слаб синхрон с колегите си Гъргоров и Милисавлевич. Отдясно по атаката доста се стара изненадващия титуляр Тони Силва. На "червените" липсваше ясна идея и игрови облик, а Райс М'Боли често влизаше в ролята на плеймейкър с изритани далечни топки.

За Левски най-активен бе юношата на ЦСКА Орлин Старокин, който два пъти бе грубо фаулиран пред наказателното поле на "червените", но Левски не се възползва от изгодните ситуации.

Омар Косоко отправи хубар удар с глава в 31-вата минута, който бе уловен от Блажевич. В 34-ата пък Левски организира хубава атака, която завърши с хубав удар на Пламен Крумов, който се отклони в гредата и излезе в аут.

До края на полувремето ЦСКА бе една идея по-активен, но грешеше при решителния пас.

В началото на второто полувреме отново далеч по-интересно бе по трибуните. Страхотна хореография и хвърлени факли от сектор Б отново прекратиха за кратко мача. Това мотивира играчите на Левски и те поеха инициативата. Елин Топузаков пусна в игра Цветан Генков на мястото на незабележимия Валери Божинов. Стойчо Младенов пък извади Милисавлевич за сметка на Иван Маркович.

Както и през първото полувреме, ЦСКА постепенно изравни играта и веднага създаде напрежение пред Блажевич. В 56-ата минута Тони Силва излезе сам срещу вратаря, но в последния момент реши да падне след съприкосновение с Нунеш. Дузпа нямаше, а дясното крило пропиля възможността.

Прошка нямаше в 58-ата минута. Гъргоров прати топката вляво в наказателното поле на Левски, там Чмовш изби с глава точно на крака на Чочев. Младият талант перфектно изведе Косоко и нападателят с точен удар откри резултата - 1:0 за ЦСКА.

В 69-ата минута ЦСКА можеше да реши мача. Косоко изведе брилянтно Тони Силва сам срещу вратаря. За втори път крилото обаче не се справи с предизвикателството, като този път прати топката в тялото на Блажевич.

В 81-вата минута Левски счупи каръка и след почти 9 часа без гол срещу "червените", най-накрая вкара. Цветан Генков бе намерен на границата на наказателното поле, нагласи топката на Радослав Цонев и младокът с точен удар не остави шансове на М'Боли - 1:1.

Радостта на "сините" трая едва 5 минути. Резервата Иван Стоянов пусна пас отляво към Фо-Поре, той центрира в наказателното поле, там Белаид изчисти с глава, но точно на крака на Иван Стоянов, който разстреля Блажевич за 2:1 за ЦСКА. Сектор Г отново ликуваше, а напрежение се създаде в сектор А, където "сини" фенове атакуваха Стойне Манолов.

В последната минута ЦСКА вкара трети гол. Мартин Петров напредна отляво и пусна към Иван Маркович, който без проблем реализира и прати в екстаз "червените" навръх "синия" юбилей.

Без ексцесии преди Левски - ЦСКА

Спокойна беше атмосферата между феновете на Левски и ЦСКА преди Вечното дерби, предаде БГНЕС.Запалянковците се подготвяха за чакания дв...

СТАТИСТИКА:

Левски – ЦСКА 1:3

0:1 Омар Косоко (58)
1:1 Радослав Цонев (82)
1:2 Иван Стоянов (86)
1:3 Иван Маркович (90+5)

Левски: 1.Горан Блажевич, 2.Дъстли Мулдер, 3.Аймен Белаид, 17.Павел Чмовш, 40.Рикардо Нунеш, 71.Пламен Крумов (72 - 21.Радослав Цонев), 6.Орлин Старокин, 25.Даниел Димов, 16.Рафаел Бастос (58 - 22.Владислав Мисяк), 59.Ларсен Туре, 10.Валери Божинов (52 - 9.Цветан Генков)
Треньор: Елин Топузаков

ЦСКА: 92.Райс Мболи, 19.Апостол Попов, 66.Пламен Крачунов, 6.Джаксън Менди, 37.Жереми Фо-Поре, 5.Тодор Янчев, 18.Ивайло Чочев, 23.Емил Гъргоров (к) (85 - 17.Мартин Петров), 7.Тони Силва, 11.Неманя Милисавлевич (54 - 28.Иван Маркович), 20.Омар Косоко (75 - 73.Иван Стоянов)
Треньор: Стойчо Младенов

София, ст.: "Васил Левски"
Съдия: Ивайло Стоянов
Жълти картони: Радослав Цонев, Валери Божинов, Орлин Старокин, Рикардо Нунеш, Аймен Белаид (Левски); Пламен Крачунов, Тодор Янчев, Тони Силва (ЦСКА)